top of page

Seo

Siz de Google'da bizimle beraber yükselin.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, Web sayfalarının arama motorlarında daha iyi performans sağlayabilmesi ve üst sıralarda gösterilmesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

Web sayfanızın arama motoru sonuç sayfasında daha iyi sıralamalarda yer alması için sürekli ve doğru geliştirmelerde bulunma aşamasıdır. SEO sayesinde web sayfanızın performansını ve görünürlüğünü artırabilir daha geniş bir kitleye ulaşım imkanı sağlar.

SEO Neden Gereklidir?

SEO’nun amacı web sayfalarını Google ya da diğer arama motorlarında kelime bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web siteleri daha çok kullanıcı tarafından görünür ve tıklanabilir. Daha fazla ziyaretçi almak sayfa sahibi için avantaj gibi görünse de önemli olan doğru kitleye sahip olmaktır. Kısacası SEO’dan daha verimli sonuçlar almak için daha nitelikli ziyaretçiye hakim olmak durumundasınız.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorlarındaki sonuçları etkileyen birçok etken var, ancak en önemlileri arasında aranan kelimelerin alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirme yer alıyor. Bu püf noktalarını anlamanız ve sayfanızı bunlara göre optimize etmeniz web sayfanız için yararlı olacaktır. Google ve diğer arama motorları ziyaretçilerine yalnızca mantıklı ve alakalı sonuçları sergilemek istediği için bu etkenlere dikkat etmek gerekir.

Google ve diğer arama motorları, her geçen yıl arama algoritmalarında değişiklik ve geliştirme yapmaktadırlar. Bu geliştirmenin amacı ziyaretçilerin yaptıkları araştırmalara daha doğru ve daha yatkın sonuçlar sergileyebilmektir. Bu yapılan değişiklikler nedeniyle siteniz bulunduğu konumdan bir anda çok daha gerilere gidebilir ya da yeni yapılan çalışmaya daha yatkın bir içeriğiniz varsa daha da yükselmenizi sağlayabilir.

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, SEO çalışmalarının en önemli unsurudur. Öncelikle anahtar kelime belirlenmesi konusunda analitik bir çalışma ve analiz yapmak gerekmektedir. Sektörünüz ile alakalı sizin planladığınız ve müşterilerin aradığı farklılık göstermektedir. Verdiğiniz hizmetin ya da ürünün sektörünüzdeki tanımı ile ziyaretçilerin telaffuzu arasında farklılıklar yaşanmaktadır. Bu nedenle öncelikle konunuz ile alakalı en doğru kelimeleri bulup, bunun üzerine yoğunlaşmak mantıklı olacaktır.

Anahtar kelime belirlenmesindeki bir diğer etken kelimelerin detaylı ve ayrıntılı olmasıdır. Kısacası tek kelime ile bulmak istediğiniz bilgi veya içeriği iki veya üç kelime ile daha net ve daha doğru bulmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin “web” kelimesi çok kapsamlı bir içeriğe sahipken, “web tasarım firmaları” şeklinde bir arama ile daha nitelikli sonuçlar elde edebilirsiniz. Yani aradığınız eğer “web tasarım firmaları” ile alakalı bir sonuç ise “web” kelimesinden bu sonuca ulaşmanız çok zor olacaktır.

İç Optimizasyon Nedir?

İç optimizasyon şahsi veya kurumsal sayfanızda, arama motorlarının belirledikleri kriterlere göre sayfanızı dizayn edip hızlandırma, kişiselleştirme, sadeleştirme ve ayarlama düzenidir. Sayfa içeriğinizi kullanıcılara ve ziyaretçilere uygun bir düzene getirmek önemli bir faktördür. Arama motorlarında yapılan iğli alanınız veya sektörünüz ile ilgili aramalara göre yapılan değişiklikler sayfanızı üst sıralara taşımaya yardımcı olacaktır. Özellikle sayfanızın domaini yani ismini bile alırken bu kelimelere uygun almak bu alandaki rekabette öncelikli olacağınız anlamına gelebilir.

Sayfa içeriğinde sürekli alıntılar yapmak, başka sayfalardaki bir içeriği hiçbir değişiklik yapmadan sayfanızda yayınlamak, kopya içeriklerle sitenizi doldurmak hızlı ama yanlış atılmış bir temel olacaktır. Nitekim sayfalama sonuçlarında geri planda kalıp ekstra bir çalışma, zaman ve sermaye kaybına sebep olacaktır. Bu nedenle içerikleriniz özgün ve anlatmak istediğiniz işe veya bilgiye odaklı olmalıdır. Örneğin konu başlığınız “SEO Nedir?” iken konu “Drone Çekimi” ile alakalı olursa ya da konuya kendi kaleminizden bir ifade katmadan tamamen farklı bir siteden alıntı yaparsanız sonuç alınamayacaktır.

SEO Performansımı Nasıl Ölçebilirim?

Sayfanızın SEO bakımından ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için Google Analytics’ten uygulamasından alabileceğiniz çok kapsamlı veriler ve istatistikler bulunmaktadır. SEO çalışmalarınızın doğru olup olmadığını veya sonuç gösterdiğini buradaki verileri takip edip analiz yaparak hangi alanda çalışmalar yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Aynı zamandan bu konularda uzman firmalara danışarak onsite, offsite SEO çalışmaları, firmanızın hangi kelimelerde çalışmaya ihtiyacı var ve şu anki durumunuz nedir? şeklinde birçok önemli konuya danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

SEO ile İşimi Nasıl Geliştirebilirim?

Web sayfanızı SEO düzenine uygun tasarlayıp geliştirerek, yapmış olduğunuz işin anahtar kelimelerinin belirlenmesini doğru bir şekilde yaparak ve müşterinin zorlanmadan, sıkılmadan ve geri dönmeden sonuca ulaşabileceği bir sistem hazırlayarak işinizi online ortamda geliştirebilirsiniz. Bu çalışmalar sizi arama motorlarında daha ileri noktalara taşıyacaktır ve görünürlüğünüz artacaktır. Günümüzde belirli bir Pazar kitlesi oluşan sanal ortamın avantajlarından faydalanabilmek için bu çalışmalar gerekli hale gelmiştir.

SEO Konusunda Ne Yapmaktadır?

SEO konusunda uzman ekibimizle ayrıntılı ve analitik araştırmalar yaparak, bu konuda bizden yardım isteyen müşterilerimize doğru ve yapıcı hizmet sunmaya çalışıyoruz. Tamamen çözüm odaklı çalışarak, öncelikle müşterilerimizin sıkıntısını anlamaya çalışarak doğru yolda olduğumuzdan emin oluyoruz. Yaptığımız çalışmalar konusunda müşterilerimize detaylı veriler se sonuçlar sunarak müşterilerimizin güvenini sağlıyor ve başarı hikayelerimize bir yenisini daha katıyoruz.

bottom of page